Hermann Hesse: A pusztai farkas KÖNYVAJÁNLÓ
Négy Fal Között Olvasókör Négy Fal Között Olvasókör
5.14K subscribers
4,397 views
203

 Published On Jul 2, 2023

Ha tetszett a videó, lájkold, és iratkozz fel a csatornára! (Ha rányomsz a csengő ikonra, akkor mindig időben kapsz értesítéseket az új videókról.)

Kövesd a Négy Fal Között Olvasókört Facebookon és Instagramon (@balazs.kereszt) is! Részletek a nyereményjátékról ezeken az oldalakon hamarosan!

Jelentkezés a Négy Falon Túl Olvasókörbe: https://forms.gle/UpesNWgdb1mTJXvTA

A pusztai farkast megrendelheted itt:
https://bookline.hu/product/home.acti...

Camus--videó:    • Albert Camus: Közöny / Az idegen KÖNY...  
Bulgakov-videó:    • Mihail Bulgakov: A Mester és Margarit...  
Kafka-videó:    • Franz Kafka:  Az átváltozás KÖNYVAJÁNLÓ  
Jekyll és Hyde-videó:    • R. L. Stevenson: Dr. Jekyll és Mr. Hy...  
Lancelot-videó:    • Lancelot, a kordé lovagja (Hét Könyve...  
Fiesta-videó:    • Ernest Hemingway: Fiesta - A nap is f...  
Esszém a Jekyll és Hyde-ról: https://1749.hu/fuggo/essze/szornyenu...

Bevezető (0:00)
A '20-as évek (08:23)
Harry Haller (12:58)
A pusztai farkas (22:57)
Útmutató az énünkhöz (31:38)
Intermezzo: Jekyll&Hyde (41:42)
Az ember=sokrétű hagyma (45:57)
Hermann/Hermina (51:09)
Belépés csak őrülteknek! (1:04:08)
Zárszó (1:24:36)

#literature #booktube #books

A pusztai farkas fülszövege:

"... Mindenesetre úgy tűnik, hogy a Steppenwolf az a könyvem, amelyet gyakrabban és alaposabban félreértettek,mint bármely másikat... Ezek az olvasók mintha teljesen átsiklanának azon, hogy a pusztai farkas és kétes élete fölött létezik egy másik, magasabb, örök világ is, a "Traktátus" és a könyv minden olyan része, amely a szellemről, a művészetről és a "halhatatlanokról" szól, pozitív, derűs, egy személy és idő fölötti hitvilágot állít szembe a pusztai farkas szenvedéseivel... Természetesen nem írhatom elő - és nem is kívánom előírni - az olvasónak, miként értse elbeszéléseimet... De azért jobban szeretném, ha sokan észrevennék, hogy a pusztai farkas történte egy betegséget és krízist mutat be ugyan, az azonban nem a halálhoz, a pusztuláshoz , hanem ellenkezőleg, a gyógyuláshoz vezet."

A ​pusztai farkas Hesse világszerte talán legismertebb és legvitatottabb könyve. Nyilván nem véletlen, hogy épp a beatnemzedék körében arathatott óriási sikert. Introvertált, önmaguk útját járó, önmagukat kereső hősei elsősorban a politikától megcsömörlött, meg nem értett, szubkultúrába menekült, lázadó ifjúsághoz szóltak – legalábbis az Egyesült Államokban, ahol ez a generáció azért ugyancsak a maga képére formálta-ferdítette a 20-as évek Németországának ötvenéves, outsider értelmiségi hősét. De említsünk meg egy másik példát, hogy lássuk, a kábítószer apostolának kikiáltott Hesse sokkal többet, pontosabban merőben mást is jelenthet a világ más tájain: az Új Ember 1978. november 19-i számában Pilinszky János ismertette a Der Steppenwolfot: Harry Hallerben a kóros bűntudattól szenvedő, depressziós, önmegvető embert látta, aki – nem dogmatikus értelemben – közel jár a megtéréshez és a kegyelemhez.
A Helikon Kiadó e kötetét Gunter Böhmer (1911-1986) illusztrálta. A huszonkét éves emigráns festő 1933-ban Hesse meghívására látogatott el az idillikus dél-svájci Montagnolába, és kisebb-nagyobb megszakításokkal élete végéig ott élt. A festő és grafikus Böhmer elsősorban könyvillusztrátorként vált nemzetközileg is ismertté.

Hermann Hesséről:

Hermann Karl Hesse, írói álneve: Emil Sinclair (Calw, 1877. július 2. – Svájc, Montagnola, 1962. augusztus 9.) irodalmi Nobel-díjas német-svájci író, költő és festő, az újromantika kimagasló képviselője. A 20. század művelődéstörténetének egyik legnagyobb hatású alakja. Jelentős nyomot hagyott nemcsak a német- és angol nyelvű irodalmon, (szép)prózán és lírán, de az angolszász populáris kultúrán is. A pusztai farkas és Sziddhárta című regényei kultuszművekké váltak az Egyesült Államokban, és óriási hatást gyakoroltak a beatnemzedékre. A Steppenwolf amerikai rockegyüttes A pusztai farkas címszereplőjéről nevezte el magát. Első prózai alkotásait romantikus elvágyódás és a magányosság érzése jellemzi; egyes írásainak tárgyát a Távol-Keleten (Ceylon, Indonézia) töltött idő emlékei, illetve eseményei képezik (Sziddharta). Későbbi műveiben leleplezően ábrázolja a német kisvárosi polgárság életét, bírálja azt a kort, amelyben él. A nemzetiszocializmus éveiben a náciellenes mozgalomhoz csatlakozott; írásai a békevágy jegyében születtek.

Egyik legjelentősebb alkotása Az üveggyöngyjáték, amely a nagy német kísérleti esszéregények sorába illik, egyúttal a 20. századi gondolati széppróza egyik csúcsaként is számon tartják. Általa olyan formabontó művészekkel került egy sorba, mint Kafka, Joyce, Musil, Broch, Thomas Mann, Virginia Wolf és Proust. Prózai művei sokszor fiktív életrajzok. Gyakori, hogy az elsődleges elbeszélő egy krónikás szerepében jelenik meg (például az Üveggyöngyjátékban).

1946-ban „életművéért, amely egyre inkább elmélyült, mind merészebbé és impozánsabbá fejlődött a klasszikus humanista ideálokat ábrázolva, valamint stílusművészetéért” irodalmi Nobel-díjat kapott.

show more

Share/Embed