Pamięć o dawnym Brzegu Dolnym. Okres pionierski, przemysł, pejzaż kulturowy. Mówi Tadeusz Barecki
Dolnośląskość Dolnośląskość
138 subscribers
2,548 views
56

 Published On Nov 4, 2019

Związany ze Stowarzyszeniem Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej Tadeusz Barecki m.in. przez pryzmat rodzinnej, kresowej historii opowiada o tym, jak znalazł się w Brzegu Dolnym. W materiale filmowym znajduje się wiele historii dotyczących pionierskiego, tużpowojennego okresu miasta, ze szczególnym naciskiem na zakłady przemysłowe i często nieistniejące już obiekty rzemieślnicze, usługowe i cenne dla substancji architektonicznej Brzegu Dolnego.

///

Dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska jest też dziedzictwem przemysłowym. Bez względu na to, czy mamy na myśli lokalne włókiennictwo, przemysł spożywczy, elektroniczny, hutniczy, odzieżowy, samochodowy lub chemiczny – pamięć o niegdysiejszych zakładach pracy wyzwala w ludziach olbrzymi ładunek emocjonalny i kulturowy.

Przemysł to nie tylko hale fabryczne, ale też przyzakładowe ośrodki wczasowe, domy kultury, żłobki, orkiestry, stołówki, marsze pierwszomajowe, rywalizacje międzyzakładowe, działania społeczne, kluby sportowe, wycieczki etc. ‒ słowem, to mrowie ciekawych opowieści, historii, anegdot i przeżyć do opowiedzenia. Przemysł to również historia, np. „Solidarnościowa”, ale też opowieść o często trudnych latach 90.

///

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

show more

Share/Embed