Testowanie granic teorii kwantowej, Piotr Wcisło
Copernicus Copernicus
181K subscribers
168,659 views
1.3K

 Published On Streamed live on Dec 7, 2022

Najbardziej podstawową obecnie znaną teorią opisującą strukturę materii i oddziaływania jej składników (poza grawitacją) jest model standardowy, który stanowi ‘najnowszą wersję’ teorii kwantowej. To na nim opierają się kolejne działy fizyki, począwszy od cząstek elementarnych, poprzez atomy i molekuły, aż bardziej złożone struktury, których opis stanowi domenę chemii czy wręcz biologii. Teoria kwantowa cechuje się niezwykłą siłą predykcji – dotąd żaden eksperyment nie okazał się z nią sprzeczny, a liczne pomiary potwierdziły poprawność jej przewidywań z oszałamiającą dokładnością (np. pomiar struktury atomu wodoru czy pomiar anomalnego magnetycznego momentu dipolowego elektronu z dokładnością kilkunastu miejsc znaczących).

Istnieje szereg problemów fizycznych i pytań dotyczących praw podstawowych sugerujących, że model standardowy nie jest ostatecznym wydaniem teorii kwantowej, np.: problem unifikacji modelu standardowego z ogólną teorią względności, pytanie o istnienie i strukturę ciemnej materii, pytanie o to, czy stałe fundamentalne są stałe (w przestrzeni i czasie) - i wiele innych. W trakcie wykładu prof. Piotr Wcisło opowie o prowadzonych w jego zespole eksperymentach, które wykorzystują ultradokładne systemy laserowe do testowania teorii kwantowej.

dr hab. Piotr Wcisło jest profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest fizykiem, zajmuje się m.in. testowaniem teorii kwantowej - przy zastosowaniu metod, które wraz z zespołem opracował - i poszukiwaniem wyjaśnienia ciemnej materii. W 2022 r. otrzymał Nagrodę Naukową Narodowego Centrum Nauki za osiągnięcia w obu wspomnianych obszarach. Kierował licznymi projektami badawczymi, pod koniec roku jako jeden z czworga naukowców z Polski otrzymał prestiżowy ERC Starting Grants, przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych.

Wykład zorganizowany w ramach współpracy z Narodowym Centrum Nauki.

W miniaturze wykorzystano zdjęcie École polytechnique - J.Barande, CC BY-SA 2.0. Miniatura dostępna na tej samej licencji.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o prelegencie:    • Laureat Nagrody NCN 2022 – Piotr Wcisło   i przeczytania artykułu o tegorocznych nagrodach NCN https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/20...

show more

Share/Embed