Jak działa jaz kozłowo-Iglicowy?
Wody Polskie Wody Polskie
1.22K subscribers
18,056 views
163

 Published On Dec 18, 2018

🔹 Jaz kozłowo-iglicowy na stopniu wodnym ujścia rzeki Nysy Kłodzkiej do rzeki Odry w powiecie opolskim powstał w latach 1895 - 1911. To wyjątkowy zabytek ze względu na niezmienioną przez lata konstrukcję, technologię jej wykonania, zastosowane materiały oraz ciągłe zachowanie funkcji. Jaz kozłowo-iglicowy był pierwszą popularną na świecie konstrukcją zaporową umożliwiającą pełną kontrolę przepływu wód, którą skanalizowano niemal wszystkie ważniejsze rzeki w Europie. Dzięki niej możliwy był szybki rozwój żeglugi rzecznej, co doprowadziło do rozwoju nadrzecznych miast.

🔹 Dalsze używanie obiektu nie jest jednak możliwe ze względu na techniczne wyeksploatowanie konstrukcji. Silne podmycie i osłabienie istniejącego progu mogłoby doprowadzić do położenia się jazu pod naporem wody, jego obsługa wymaga ponadto uciążliwych i pracochłonnych, a także często niebezpiecznych czynności.

🔹 Obecnie istniejące rozwiązania są dalece bardziej nowoczesne i sprawne, a także bezpieczniejsze w obsłudze. Z tego powodu rozpoczęto realizację Projektu „Budowa jazu klapowego na stopniu wodnym Ujście Nysy w km 180,5 rzeki Odry z uwzględnieniem obiektów towarzyszących”. Przeprowadzone zostaną prace z zakresu wyłączenia z użytkowania i rozbiórka jazu kozłowo-iglicowego oraz budowa nowego jazu klapowego wraz ze sterownią i budynkami maszynowni.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podjął decyzję o pozostawieniu części budowli dla celów edukacyjnych, by pokazać ewolucję myśli inżynieryjnej minionych pokoleń.

#EdukacjaWodna #WodyPolskie #GospodarkaWodna

PGW Wody Polskie (2018)

show more

Share/Embed