POWITANIE PANI ZIMY- gotowy scenariusz, Pani Zima i jej zadania sensoryczne, Metoda Porannego Kręgu
SIMPATICO SIMPATICO
2.03K subscribers
2,455 views
25

 Published On Premiered Dec 30, 2021

#panizima #zima #zimawprzedszkolu #zimascenariusz #zimowepomysły #simpatico

Treść listu od Pani Zimy:

Kochane dzieci! Z tej strony Pani Zima. Witam wszystkie przedszkolaki, które są zdrowe i przybyły dzisiaj do Plastusiowa, aby hucznie świętować nadejście nowej pory roku- ZIMY. Zima to przepiękna pora roku, mimo że często jest mroźna i niebezpieczna. Dni są krótkie, a noce długie i gwiaździste. O tej porze roku pola pokryte są białym puchem. Lasy wyglądają przepiękne, drzewa pokryte są białą kołderką, na śniegu widać ślady różnych zwierząt. Od dzisiaj czyli 21 grudnia zaczynam swoje panowanie w przyrodzie i na całym świecie, aż do przybycia Pani Wiosny w marcu. Więcej o zimie dowiecie się od waszych pań, a może i ja osobiście was odwiedzę i opowiem co nie co. Jednak najpierw poszukajcie w sali 6 kopert z zimowymi zadaniami. Po wykonaniu każdego zadania otrzymacie element, który jest przypisany mojej porze roku. POWODZENIA! PANI ZIMA


ZADANIA Z KOPERT
1. MIĘTA- zapach zimy. Nauczyciel pokazuje dzieciom miętę i wyjaśnia, że jest zapachem zimy. Rozdaje każdemu dziecku jeden listek, a jego zadaniem jest rozetrzeć go w palcach i powąchać. Dzieci wyrażają swoje opinie o miętowym zapachu. Wszystkie potarte listki dzieci wrzucają do sensorycznego woreczka/ pojemnika, a Pomocna Dłoń wkłada go do kącika przyrodniczego. Dzieci otrzymują obrazek mięty, który przyczepiają na plakacie zimy.

2. BIEL I NIEBIESKI- kolory zimy. Nauczyciel wyjaśnia, że biel i niebieski są kolorami zimy. Rozdaje dzieciom paski bibuły w tych kolorach, a dzieci swobodnie nimi wymachują do utworu A.Vivaldiego „4 pory roku- zima”. Po wykonaniu zadania dzieci otrzymują kartkę w kolorze białym i kartkę w kolorze niebieskim, a Pomocna Dłoń przykleja je na plakacie zimy.


3. TRÓJKĄT, DZWONKI- instrumenty zimy. Nauczyciel przedstawia dzieciom instrumenty przypisane zimie- ich wygląd, sposób grania i dźwięk. Dzieci siedzą w kole i mają zamknięte oczy. Nauczyciel wybiera dwoje dzieci- jedno dostaje trójkąt, a drugie dzwonek. Dzieci z instrumentami chodzą wokół pozostałych dzieci i na umówiony znak (np. skinienie głową) grają nad głową wybranych dzieci, które otrzymują instrumenty. Zabawę powtarzamy do momentu, żeby każde dziecko miało szansę zagrania na trójkącie lub dzwonku. Po wykonaniu tego zadania dzieci otrzymują obrazek z trójkątem i dzwonkiem, a Pomocna Dłoń przykleja na plakacie zimy.

Można zagrać dzieciom na dzwonkach fragment piosenki „Nasza Zima zła”


4. WODA W STANIE CIEKŁYM I STAŁYM- żywioł zimy. Nauczyciel w szklanym pojemniku (które jest czymś owinięte, żeby nie było widać zawartości) ma kostki lodu. Każde chętne dziecko wkłada rękę do pojemnika. Wyraża swoje odczucia- co to może być? Czy jest to ciepłe czy zimne? Śliskie czy chropowate? Przyjemne czy nieprzyjemne? Nauczyciel pokazuje dzieciom lód- żywioł zimy- wyjaśnia, że to zamarznięta woda. Odkłada do kącika przyrodniczego, a dzieci będą mogły obserwować przez cały dzień co się stanie z kostkami lodu w ciepłym pomieszczeniu. Po wykonaniu tego zadania dzieci otrzymują obrazek z kostkami lodu, a Pomocna Dłoń przykleja go na plakat zimy.

5. ŚNIEG- ciekawostki przyrodnicze. Nauczyciel wyjaśnia, że zimą z nieba spada śnieg. Nie zawsze i nie ciągle. Co to takiego? Śnieg to opad atmosferyczny w postaci drobnych kryształków, które łączą się i tworzą śnieg- biały puch. Zabawa skoczna: „Biały puch” (piosenka na mailu) Jeżeli w tym dniu będzie na dworze śnieg, to nauczyciel przynosi go do sali. Dzieci siedzą przy stoliczkach i nim manipulują. Jeżeli go nie ma, to muszą sobie śnieg wyczarować. Z mąki ziemniaczanej i oleju spożywczego. Składniki: • mąka ziemniaczana • olej spożywczy / jasny najlepiej słonecznikowy lub rzepakowy • miska Do mąki stopniowo wlewamy olej, wyrabiając śnieg do konsystencji lepiącej się kulki. Oprócz doznań dotykowych, masa dostarcza również wrażeń słuchowych, ponieważ bardzo przyjemnie skrzypi podczas lepienia, niczym prawdziwy śnieg. Masa wytrzymuje nawet parę tygodni w otwartym pojemniku. Po wykonaniu zadania dzieci otrzymują obrazek śnieżynek i Pomocna Dłoń przykleja go na plakat zimy.

6. MIĘTOWA HERBATKA- smak zimy. Nauczyciel wyjaśnia, że zaraz wybieramy się do ogrodu, w którym czeka na nas Pani Zima, dlatego musimy się rozgrzać od środka ulubionym napojem Pani Zimy czyli miętową herbatką. Mięta jest nie tylko zapachem zimy, ale także smakiem. Po wypiciu miętowej herbatki, dzieci otrzymują obrazek z miętową herbatką jako symbol smaku zimy, a Pomocna Dłoń przykleja ostatni element na plakat zimy.

Pani Zima wita się z dziećmi.

Zima wita się z nami chłodem, rzeki, jeziora pokryła lodem. Siwym mrozem cudnie świat stroi, pochmurnej pogody się nie boi. Zima chętnie lepi bałwana, jeździ na nartach od samego rana. Wiesza sopelki pod dachami, lubi do celu rzucać śnieżkami. Zima z wiatrem często rozmawia, nocą szyby kwiatami ozdabia. Lekkim puchem otula drzewa, swoim urokiem wszystkich olśniewa.

Link do filmu Pani Zimy

   • Pani Zima - zasady bezpieczeństwa zimą  

show more

Share/Embed