Polska: Od Słowian, przez Piastów do Jagiełły; od plemion do królestwa! [Podcast Historyczny]
Podcast Historyczny Podcast Historyczny
124K subscribers
5,285 views
631

 Published On Oct 5, 2024

Jak z luźnej wspólnoty plemion udało się stworzyć państwo, które miało odegrać kluczową rolę w dziejach Europy? Dowiecie się tego wszystkiego w tym odcinku Podcastu Historycznego!

Historia Polski - to pełna intryg, bitew i politycznych gier opowieść o ambicjach, przetrwaniu i dążeniu do jedności. Od plemion rozproszonych między imperiami, przez Mieszka I tworzącego swoje państwo przez wojnę i dyplomację, po czasy Kazimierza Wielkiego oraz Unię w Krewie łączącą przez osobę władcy Polskę i Litwę - to wszystko dało początek jednemu z najpotężniejszych graczy średniowiecznej Europy. Nasza polska historia to zaciekłe bitwy, śmiałe sojusze i nieustanna walki o przetrwanie, a ten odcinek to opowieść właśnie o niej!

Zabieram Was w podróż od zarania dziejów aż po sam początek Jagiellonów. Dowiecie się, jak wyglądało życie plemion słowiańskich, takich jak Polanie, Wiślanie, Mazowszanie, Pomorzanie czy Ślężanie, które zamieszkiwały ziemie obecnej Polski. Przyjrzymy się, jak te różnorodne społeczności, żyjące w lasach, nad rzekami i na równinach, kształtowały swoje kultury, wiarę oraz struktury społeczne. Odkryjemy, jakie znaczenie miały rytuały religijne, kult przyrody oraz słowiańskie bóstwa, takie jak Perun, Weles czy Mokosz, które odgrywały kluczową rolę w ich codziennym życiu.

Dowiecie się również, w jaki sposób te plemiona, wreszcie zjednoczone, zaczęły tworzyć fundamenty przyszłego państwa. Zaczynając od legendarnego Lecha, dalej Piasta Kołodzieja i jego syna Siemowita, aż po Mieszka I – pierwszego historycznego władcę Polski, który dzięki mądrym sojuszom i chrztowi w 966 roku, zbudował potężne i uznawane w Europie państwo. Omówimy jego sukcesy militarne, w tym zwycięstwo pod Cedynią, oraz skomplikowane relacje z Cesarstwem Niemieckim.

Nie zabraknie również opowieści o Bolesławie Chrobrym, który kontynuował dzieło swojego ojca, rozbudowując państwo i dążąc do koronacji. Zobaczymy, jak jego polityka zjednoczenia Europy pod jednym chrześcijańskim sztandarem, w sojuszu z cesarzem Ottonem III, umocniła pozycję Polski w regionie. Prześledzimy bitwy, kampanie wojenne, a także zjazd gnieźnieński, który symbolicznie wyznaczył Polskę na mapie chrześcijańskiej Europy.

Po jego odejściu zaczęły się kłopoty z utrzymaniem państwa w całości. Bolesław Smiały, syn Kazimierza Odnowiciela, kontynuował ambitną politykę, ale jego skłonność do konfliktów, w tym z Kościołem, ostatecznie przyczyniła się do jego upadku. Następnie Władysław Herman, próbując zachować jedność kraju, nie mógł utrzymać władzy nad własnymi synami, co ostatecznie doprowadziło do podziału Polski. Okres rozbicia dzielnicowego był czasem kompletnego chaosu, gdy Polska niemal zniknęła z mapy, ale nawet wówczas, poczas walk wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń, z czasem pojawiali się bohaterowie, jak Władysław Łokietek, którzy zjednoczyli kraj.

Wreszcie Kazimierz Wielki, ostatni Piast, przekształcił Polskę w europejskie mocarstwo. Reformy gospodarcze, polityczne i militarne sprawiły, że Polska weszła w dobry czas i była silniejsza niż kiedykolwiek. A kiedy Jagiellonowie przejęli władzę, sprawił, że Polska stawała się jednym z najważniejszych królestw w Europie, trwała i walczyła, a jej historia stała się jedną z najwspanialszych opowieści, jakie zna historia.

Dobrego słuchania!
Rafał

Timeline:
0:00 Intro
2:13 Rozdział I: Plansza
5:33 Europa we wczesnym średniowieczu
10:59 Rozdział II: Świt; Słowianie: Polanie, Wiślanie, Pomorzanie, Mazowszanie, Lędzianie, Ślężanie
19:43 Życie Słowian
22:42 Słowiańscy Bogowie: Perun, Weles, Światowid, Mokosz, Swaróg, Chors, Jarowit.
26:44 Społeczeństwo słowiańskie
29:53 Rozdział III: Piastowie i Mieszko
34:22 Mieszko I
36:48 Chrzest Polski
39:32 Podbój Pomorza, Hodon, Bitwa pod Cedynia
42:33 Ekspansja na wschód, niemieckie wewnętrzne spory, drugie małżeństwo, Szwecja, Dania
45:20 Otton III, podbój śląska i małopolski, schyłek rządów
47:58 Rozdział IV: Chrobry – znaczy dzielny
50:52 Zjazd Gnieźnieński
54:25 Po Ottonie III
58:46 Koronacja
1:02:45 Rozdział V: Kłopoty; Mieszko II Lambert
1:07:06 Kazimierz Odnowiciel
1:11:54 Bolesław Śmiały
1:16:30 Władysław Herman
1:19:43 Bolesław Krzywousty i Zbigniew
1:25:05 Samodzielne rządy Krzywoustego
1:27:42 Rozdział VI: Rozbicie dzielnicowe
1:31:51 Zewnetrzne zagrozenia - Niemcy, Krzyżacy, Mongołowie
1:36:00 Rozdział VII: Zjednoczenie i Progres
1:41:00 Kazimierz Wielki; reformy
1:45:17 Polityka Kazimierza Wielkiego
1:48:02 Rozdział VIII: Koniec Piastów, początek Jagiellonów
1:51:07 Unia z Litwą
1:56:17 Outro
1:57:41 Patroni
1:59:00 Ciekawostka

Jeśli Ci się podoba - zostań Patronem!
https://patronite.pl/podcasthistoryczny

Zrodla: https://pastebin.com/GUXzKYwZ
TT:   / sadowski_rafal  
IG:   / rafal_sadowskii  
Patroni: https://pastebin.com/Mm93kh6c
Dziękuję, że jesteście!

Moja ksiażka „Historia dla Odważnych” – kup szybko i bezpiecznie na https://odwaga.alt.pl 🔥🔥 [autopromocja]

show more

Share/Embed