„Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce” konferencja prasowa w PAP-ie
Fundacja EuropaColon Polska Fundacja EuropaColon Polska
2.43K subscribers
771 views
13

 Published On Premiered Mar 30, 2023

Zaprezentowany 28 marca 2023r. podczas konferencji prasowej w Polskiej Agencji Prasowej raport mówi o aktualnej sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce. Zawiera rekomendacje, których wdrożenie może poprawić wyniki leczenia nowotworów przewodu pokarmowego w Polsce. Jak poinformowała Iga Rawicka Prezes Fundacji EuropaColon Polska- "Jednym z ważniejszych wniosków płynących z raportu jest konieczność zwiększenia działań w ramach profilaktyki pierwotnej i wtórnej. Prof. Jarosław Reguła, krajowy konsultant w dziedzinie gastroenterologii zwrócił uwagę, że zgłaszalność na przesiewową kolonoskopię nie przekracza w Polsce 20 proc., podczas gdy w krajach skandynawskich wynosi 60 proc.
Jak dodała Iga Rawicka - "Czekamy też na konkretne działania dotyczące zmian w programie przesiewowym i przyspieszenie procesu refundacji terapii dla chorych z rakiem jelita grubego, żołądka i przełyku."
Jedną z ważniejszych zmian, jakie w ostatnich latach dokonały się w obszarze opieki onkologicznej było wprowadzenie Centrów Kompetencji, dedykowanych konkretnemu nowotworowi. Model kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem jelita grubego wszedł w życie w 2021 r. i dziś działa w 36 ośrodkach. Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed ośrodkami zajmującymi się leczeniem nowotworów przewodu pokarmowego, jest zapewnienie dostępu do szybkiej i kompleksowej diagnostyki genetycznej. - " W dobie medycyny spersonalizowanej wiemy, że nie ma dobrego leczenia bez kompleksowej diagnostyki, w tym molekularnej. Niesłychanie ważną kwestią jest usprawnienie procesu diagnostycznego, poprzez zwiększenie dostępu do badań molekularnych, przeprowadzanych przez certyfikowane laboratoria diagnostyczne – zaznaczył dr n. med. Paweł Potocki, onkolog kliniczny z Katedry i Kliniki Onkologii UJ CM."
Zebrane w raporcie informacje pokazują, że w przypadku nowotworów złośliwych rokowanie zależne jest w dużej mierze od dostępności skutecznego leczenia farmakologicznego i jest lepsze u chorych z rakiem jelita grubego, gdzie w porównaniu z rakiem przełyku i żołądka liczba nowoczesnych terapii jest znacznie większa.- "Czekamy na poszerzenie wachlarza dostępnych w ramach refundacji terapii o rekomendowane przez wytyczne kliniczne terapii celowanych, ale też immunoterapii w leczeniu I linii płaskonabłonkowego raka przełyku oraz gruczolakoraka żołądka, połączenia żołądkowo-przełykowego lub przełyku." – zaznaczył dr Potocki.
Więcej komentarzy ekspertów dotyczących raportu znaleźć można w relacji z konferencji prasowej. Sam zaś raport dostępny jest pod linkiem: https://europacolonpolska.pl/wp-conte...
Raport powstał we współpracy Fundacji EuropaColon Polska i Fundacji Onkologicznej "Nadzieja". Raport został opracowany przez firmę HTA Consulting.

show more

Share/Embed