Koje sve izborne nepravilnosti postoje?
Južne vesti Južne vesti
9.16K subscribers
114 views
0

 Published On Jun 1, 2024

Ukoliko vam birački odbor na biračkom mestu ne dozvoli da glasate zato što niste poneli poziv za glasanje ili date pasoš, a ne ličnu kartu, reč je o izbornoj nepravilnosti koju možete prijaviti. Izbornih neregularnosti se javljaju u mnogo oblika, ističe profesorka Pravnog fakulteta u Nišu Maja Nastić, a objašnjava i koje od njih i kako mogu prijaviti građani.

Lokalni izbori se održavaju 2. juna, a građani će birati odbornike u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i još 87 gradova i opština. Biračka mesta se otvaraju u 7 sati i zatvaraju u 20 sati.

Ono što je važno je da građanin koji želi da glasa ponese na biračko mesto jeste identifikacioni dokument - važeću ličnu kartu ili pasoš. Ono što nije obavezno jeste da ponese poziv za glasanje.

Jedna od nepravilnosti jeste ako se ne da biraču da glasa ako nije doneo obaveštenje, odnosno poziv na glasanje - objašnjava profesorka Nastić.

Nepravilnost je i ako se omogući da građanin glasa bez pasoša ili lične karte, kao ako se dopusti glasanje biraču koji nije upisan u birački spisak.

Jedna od mogućih neregularnosti je i višestruko glasanje, kada jedan birač više puta glasa, odnosno ubaci više listića. Drastičniji je primer kada jedan birač glasa umesto drugog birača, a nije reč o slabovidoj osobi - objašnjava Nastić.

Kao primere nepravilnosti navodi i to da se rade bilo kakve ispravke i prepravke u biračkom spisku, promovisanje neke izborne liste na biračkom mestu ili onemogućavanje tajnog glasanja.

Kako to prijaviti?

Profesorka Maja Nastić objašnjava da najšire pravo na podnošenje prijave zbog nekih neregularnosti u toku izbonog dana imaju oni koji su podneli izbornu listu.

Što se tiče građana, oni mogu da ih prijave ukoliko se njih lično tiču. Ako su u pitanju krupne neregularnosti, koje imaju obeležje krivičnog dela, poput zloupotrebe prava glasanja ili kupovine glasova, onda i birači mogu da podnesu krivičnu prijavu nadležnom tužilaštvu ili sudu - objašnjava Nastić.

Ukoliko je reč o isticanju propagandnog materijala na biračkom mestu neke stranke koja učestvuje na izborima ili dođe do nekog nereda na biračkom mestu onda se podnosi prekršajna prijava.

Prigovor se podnosi se izbornoj komisiji u roku od 72 sata. Kada se on piše, treba se navesti kome se upućuje, ko podnosi prigovor, a ključno je navesti zbog čega to radite – na primer, vršili su pritisak na vas, nije vam omogućeno glasanje ili vam nije omogućeno tajno glasanje.

Šta je "bugarski voz"?
Nešto što se često čuje kada su neregulanosti u pitanju jeste izraz "bugarski voz". Reč je frazi koja se koristi za označavanje jedne vrste izborne manipulacije.

Kako objašnjava profesorka Nastić, povezuje se sa izborima u Bugarskoj gde je stvoren čitav lanac izborne prevare gde prvi glasač ne ubacuje glasački listić nego iznosi prazan listić. Predaje ga predstavniku političke partije koji ga popunjava i daje drugom biraču koji ga unosi krišom i uzima prazni listić. U glasačku kutiju ubacuje popunjen listić, a iznosi opet prazan. I tako se dalje nastavlja u krug, odnosno "voz".

➤ Prijavite se na naš YouTube kanal:    / juznevesti  
➤ Posetite naš Južne vesti portal: https://www.juznevesti.com/

Južne vesti su prvi regionalni info portal koje podiže nivo svesti građana južne Srbije i razumevanja o aktuelnim pitanjima u tom delu zemlje kroz prikupljanje i distribuciju informacija, istraživanja i analitičko novinarstvo.

Pokrivamo region južne Srbije bez Kosova, Niš, Vranje, Pirot, Leskovac, Prokuplje, Belu Palanku i druge gradove.

#JužneVesti #glasanje

➽ Pratite nas na:
✔ Facebook stranica:   / juznevesti  
✔ Twitter:   / juznevesti  
✔ Instagram:   / juznevesti  

show more

Share/Embed