Co piszczy w wodzie jesienią? Autumn underwater
Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami
10.4K subscribers
117,527 views
539

 Published On Oct 16, 2014

Co piszczy w wodzie jesienią?
Jesień to bardzo ciekawy okres w życiu podwodnego świata. Jedne organizmy obumierają, inne przygotowują sie do przetrwania zimy. W połowie października 'ustrzeliłem' cyfrowa kuszą kilka typowych scen z jeziornego litoralu.

Autumn underwater
Autumn is a very interesting period in the life of the underwater world. Some organisms die off, other are preparing to survive the winter. In mid-October I filmed some typical scenes of the lake's littoral.

Połowa października / Half of October

W wodzie pierwsze chłody już za nami. Masowo obumierają wybujałe podczas letnich upałów glony, które jeszcze niedawno tworzyły przyczepione do roślin puszyste jasnozielone 'chmury' i były schronieniem dla narybku. Teraz w podwodnym świecie dominuje brąz...

Te pływające latem glony teraz opadły i pokryły rośliny wodne i trzciny niczym brązowe całuny w opuszczonym zamczysku, lub zwieszają się brązowymi soplami z gałęzi zatopionych drzew. A te, które latem tworzyły ciemnozielone dywany na dnie teraz zamieniły się w ponurą strukturę rodem z prozy Lovecraft'a. Ale nie wszystko co było latem zielone już opada i brązowieje. Gąbki słodkowodne mają się teraz w najlepsze - jesień to ich czas...

Podczas gdy jedne formy życia zamierają inne szykują się do przeżycia. Dla niektórych będzie to pierwsza zima w życiu.

Tegoroczna drobnica milionami chroni się w trzcinach. Do wiosny zostanie bardzo znacznie przetrzebiona przez drapieżniki, dla których trzciny są zimową spiżarnią - głównie szczupaki. Zimę przetrwają te najzdrowsze i najlepiej przystosowane do warunków. To naturalna selekcja.

Gustujące w drobnicy samce szczupaka i mniejsze, młode samice licznie już stawiły się w trzcinach, żeby zająć dogodne rejony.

Samice szczupaka - te duże, polujące na grubszą zdobycz, na razie jeszcze przebywają poza trzcinami na swoich własnych 'rewirach'. Zjawią się w trzcinowisku po nadejściu pierwszych przymrozków, zapewne w listopadzie i pozostaną tam aż do zakończenia wiosennego tarła.

Duże, dorosłe wzdręgi i jazie korzystają teraz z okazji, aby się bezpiecznie najeść. Późną jesienią zaszyją się w głębokich trzcinach, gdzie polującym na nie dużym szczupakom mała ilość wolnej przestrzeni skutecznie utrudniać będzie manewry.

Egzotyczni krewni - karpie i amury zbierają się teraz we wspólne gromady, by po rozpoczęciu mieszania się wody późną jesienią udać się na wspólne zimowisko na głęboką, ciemną i cieplejszą wodę. Powrócą już wczesną wiosną ...

Najlepiej oglądać w najlepszej jakości (jak ma się taka możliwość) - w oryginale wszystkie ujęcia są 'żyleta', ale algorytmy przetwarzania Yt nie wyrabiają się na ujęciach ze skomplikowaną grą świateł i na Yt już nie jest tak dobrze.

********
Proszę, pamiętajmy o kulturze w internecie. Filmy oglądają i czytają zamieszczane do nich komentarze także dzieci, być może nasze własne... Zawsze można się ze mną skontaktować: [email protected]. Postaram się odpowiedzieć lub pomóc ułatwiając właściwy kontakt.

show more

Share/Embed