Művészet az ember után - Poszthumanizmus a kortárs művészetben - Horváth Márk előadása
Líceum TV Líceum TV
10.4K subscribers
750 views
20

 Published On Dec 13, 2023

Horváth Márk (1989) esztéta, filozófus, az Absentology és a Poli-P társalapítója, az EKKE óraadója, az ELTE Filozófiatudományi Iskola doktorandusza.
Több könyv és tanulmány szerzője, társszerzője.
Kutatási területe a poszthumanizmus, a spekulatív realizmus, valamint az antropocén.

Az előadássorozat az NKA támogatásával valósult meg.

Annak ellenére, hogy a poszthumanizmushoz társítható ábrázolási kódok és esztétikai stratégiák már a hetvenes-nyolcvanas évektől kezdve átjárták a vizuális kultúrát és a képzőművészeti világot, a poszthumán mint a művészeti intézményrendszeren belül (is) értelmezett és „forgalmazott” irányzati fogalom és/vagy „brand” a Jeffrey Deitch által kurált 1992-es The Post Human című csoportos tárlathoz kapcsolható.
A Művészet az ember után című előadás során arra keressük a választ, hogy mit jelent a kortárs művészetben és általánosságban a kortárs vizuális kultúrában a poszthumanizmus. Hogyan képes kifejezni a művészet az ökológiai válság, az új technológiai eszközök és a globalizált hálózati társadalomban való lét sajátos tapasztalatát. A poszthumanizmus különböző irányai, a spekulatív, a kritikai és a nonhumán poszthumanizmus eltérő vizuális kódokkal itatja át a kortárs vizuális kultúrát. A másságnak ebben a perspektívájában az ember kérdésessé teszi emberségét, ugyanakkor ez mégsem jelent embertelenséget, csupán a létlehetőségek bővülő horizontját, melyen belül az antihumanizmus és humanizmus ideológiái egyaránt lelepleződ(het)nek. A poszthumán művészet tehát egy sokrétű esztétikai irányzatháló, amely nem leegyszerűsíti vagy kizárja az embert, hanem árnyalja, heterogenizálja és gazdagítja az emberi léttapasztalatot a 21. század megváltozott természetkulturális viszonyai között.

Honlap: http://www.liceumtv.hu
LTV Anno -    / ltvanno  
EKKE, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, www.uni-eszterhazy.hu

show more

Share/Embed