Barbora Antonová představuje Gretu Tugendhat
Meeting Brno Meeting Brno
231 subscribers
3,012 views
36

 Published On May 22, 2018

Brněnský veřejný prostor je plný soch mužů, zvířat a podivuhodných předmětů – dokonce i razítko nebo žárovka v něm má sochu. Skutečně se ženy na vzmachu našeho města nebo jeho pověsti za hranicemi Moravy nijak nepodílely?

A co třeba GRETA TUGENDHAT? Brněnská rodačka z bohaté průmyslnické rodiny Löw-Beerů, díky níž dnes Brno vlastní klenot funkcionalistické architektury, za nímž se sjíždějí návštěvníci z celého světa? Nebýt jejího rozhledu a iniciativy, díky níž se stal architektem rodinné vily Mies van der Rohe, nemělo by Brno dnes svůj ikonický symbol zapsaný na seznamu památek Unesco. Greta však svůj čas věnovala nejen umění, ale i pomoci bližním. Založila v Brně Ligu za lidská práva a v předvečer války pomáhala židovským uprchlíkům z Německa dostat se přes Československo do bezpečnějších zemí. O několik měsíců později, v březnu 1939, se stal obětí stejné hrozby její otec, Alfred Löw-Beer, jehož rod po generace povznášel náš region, a sama Greta s rodinou unikla jen na poslední chvíli. Většině Löw-Beerových a Tugendhatových se to však nezdařilo a jejich osudy se uzavřely v koncentračních táborech. Do Čech se však po válce nevrátil nikdo – přeživší členové rodin neměli kam, neboť majetek jim byl zkonfiskován. Kdo by mohl být větším symbolem jedné dramatické epochy, než Greta Tugendhat?

Příběh další z hrdinek naší historie vám představí její ambasadorka – překladatelka, neúnavná organizátorka a předsedkyně hnutí Žít Brno Barbora Antonová. A více se dozvíte v rámci pásma Meeting Brno ženám 30. a 31. května 2018 v divadle Husa na provázku. Těšíme se na viděnou!

Za podporu iniciativy I žárovka má sochu děkujeme U.S. Embassy Prague.

show more

Share/Embed