Jak dnes učit off-line žáky nebo žáky s omezeným přístupem k telefonu a internetu?
Zapojme všechny Zapojme všechny
1.23K subscribers
449 views
1

 Published On Apr 14, 2020

Díl druhý - Kazuistiky.

Jak zajistit podporu při vzdělávání dětem, kterým se jí doma nedostává a škola je a (dlouho) bude zavřená. Webinář nabídne popis konkrétních příkladů jak vzdělávat děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Jak postupovat, když rodina nepomáhá a co dělat, když je například v rodině jen jeden telefon. Jak překonat výpadek pomoci sociálních služeb či dalších aktérů? Jaké jsou praktické požadavky na individualizaci úloh žákům v sociálně znevýhodněném prostředí?

Lektory webináře jsou Michaela Kučerová ze společnosti Člověk v tísni a Tomáš Machalík z Národního pedagogického institutu České republiky. V diskusi zazní, že školy velmi aktivně reflektují nastavení svých systémů dálkové výuky, ve druhém a třetím týdnu po svém uzavření žákům již mnohem intenzivněji obvolávají rodiny, od kterých nemají zpětnou vazbu a snaží se s nimi spojit. To je známka pozitivní akomodace na aktuální nouzovou situaci. Učitelé aktivně vytipovávají prioritní oblasti výuky, někde je to lepší zacílení učiva, jinde snížení jeho celkového objemu tak, aby vzdělávací proces fungoval obousměrně přínosně. Při sledování webináře se dozvíte, co se v praxi za poslední týden osvědčilo na Liberecku, Plzeňsku, Karlovarsku, Ústecku či Olomoucku. Zaměříme se na konkrétní případy malých i velkých měst, velkých i malotřídních škol.

První díl minisérie byl premiérově vysílán ve čtvrtek 26. 3. 2020, můžete jej shlédnout na stejném kanále. Své dotazy, zkušenosti či doporučení máte možnost vyjádřit v komentářích pod videem. Průběžně na ně reagují lektoři a další přizvaní experti. Komplexnější požadavky se snažíme řešit v rámci sítě metodiků v jednotlivých krajích ČR.

Doporučení:
► Při zadávání úkolů žákům je dobré myslet na to, že již práce s technikou vyžaduje sama o sobě množství kompetencí.
► Myslete na jednoduchost zadání.
► Pro sociálně znevýhodněné žáky je dobré snížit intenzitu zadávání úkolů typu „samostatně dohledej, vytvoř, analyzuj“.
► K jejich vypracování je potřeba hodně energie a vedení od rodičů, kteří nemusejí být vždy připraveni pomoci.
► Dobrovolníci mohou sami tisknout zadání úkolů a vložit je do schránky rodině.
► Splněné úkoly pak posílají naskenované přímo učiteli.
► Je dobré si uvědomit, že rodiny na ubytovnách nejen že často nemají adekvátní techniku, ale mnohdy řeší úplně jiné - a závažnější - existenční problémy.

Toto video je licencováno pod licencí CC BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou dostupné zde: https://creativecommons.org/licenses/...

show more

Share/Embed