Sposób walki z warrozą poprzez aplikację płytek nasączonych kwasem mrówkowym.
Galicyjska Pasieka Galicyjska Pasieka
692 subscribers
36,648 views
229

 Published On Jul 22, 2020

http://galicyjskapasieka.pl/sposob-wa...

1. Namoczenie płytek ceramicznych kwasem mrówkowym o stężeniu 85% i nasiąkliwości ok 40ml każda. Czas moczenia minimum 3 godziny w szczelnie zamkniętym pojemniku. Podczas nasączania muszą być zachowane przepisy BHP przy postępowaniu z kwasem (rękawiczki kwasoodporne, okulary, fartuch, itp.)

2. Po nasączeniu płytek kwasem mrówkowym przekładamy płytki do pustych pojemników i szczelnie zamykamy.

3. Przenosimy pojemnik z płytkami na pasieczysko. Przy pomocy rękawic kwasoodpornych wyjmujemy płytkę z pojemnika i umieszczamy ją nad korpusem miodni w ulu pod powałką lub pod folijką (jak na zdjęciu).

4. Zakładamy daszek ula. Przed umieszczeniem płytek pamiętajmy o przygotowaniu wkładek na dennice w celu kontroli osypu warrozy. Dennice powinny być osiatkowane.

5. Czas parowania płytki wynosi ok 3 dni. W tym czasie sprawdzamy na wkładkach dennicowych osyp warrozy. Bardzo często mrówki są szybsze i wynoszą opadniętą warrozę z wkładek :)

6. Po około 5-7 dniach w razie potrzeby należy zabieg powtórzyć (maksymalnie 3 razy w odstępach 5-7 dniowych) - wtedy dobrze mieć zapasowy komplet płytek tak, aby podczas jednego otwarcia ula wyciągnąć odparowaną płytkę i włożyć na jej miejsce świeżo nasączoną kwasem mrówkowym. Jeśli nie ma dużego porażenia warrozą należy wyciągnąć płytki (w przeciwnym razie pszczoły będą je kitować). W naszej pasiece takie zabiegi stosuję po miodobraniu (lipiec) i drugi raz po zakarmieniu pszczół (wrzesień/ październik).

Dodatkowe informacje:
W czasie, gdy w ulach jest dużo zakrytego czerwu, osyp warrozy będzie następował stopniowo w miarę wygryzania się czerwu (około tygodnia). Jak pokazują badania naukowe jedynie kwas mrówkowy działa pod zasklepem czerwu.

show more

Share/Embed