Сови. Цікаві факти. Фауна України.
Дика природа. Wild Nature. Дика природа. Wild Nature.
1.2K subscribers
328 views
35

 Published On Premiered Aug 3, 2024

Сови є важливою частиною екосистеми, виконуючи роль природних регуляторів чисельності гризунів. У світі існує близько 200 сучасних видів сов, які населяють всі континенти, крім Антарктиди та деяких ізольованих островів. В Україні мешкає приблизно 13 видів сов, кожен з яких має свої особливості та унікальну біологію.
1. Совка або сплюшка (Otus scops) —це перелітний гніздовий птах, що зустрічається на півдні лісостепу, в степу, Карпатах і Криму. Занесена до Червоної книги України.
2. Сова́ яструби́на (Surnia ulula)в Україні рідкісний залітний зимовий птах Полісся і північних районів лісостепу.
3. Си́чик-горобе́ць (Glaucidium passerinum) — найменша сова України, це рідкісний гніздовий вид.
4. Сич хатній (Athene noctua) — осілий птах усіх зон. Гніздиться в степовій і лісостеповій зонах, місцями проникаючи в південні райони лісової зони.
5. Сова́ сі́ра (Strix aluco) - осілий птах Полісся, Лісостепу, Криму й Карпат. У степовій зоні — рідкісний.
6. Сова́ довгохво́ста (Strix uralensis) —мешкає в Карпатах, це рідкісний гніздовий вид.
7. Сова́ борода́та (Strix nebulosa) —рідкісний гніздовий вид. Поширений на півночі Полісся: Житомирської, Рівненської та Волинської областей, а також на північному заході Київської області.
8. Сова вухата – вид сов, який широко розповсюджений в Україні.
9. Сова́ боло́тяна (Asio flammeus) —осілий, кочовий птах. Занесена до Червоної книги України.
10. Сич волохатий – на території нашої країни це рідкісний вид сов. Можна побачити в Карпатах (Львівська область), на Поліссі (Житомирська, Чернігівська, Сумська області), ймовірно гніздиться в соснових лісах Криму. На решті території рідкісний залітний.
11.Сипуха (Tyto alba) —гніздовий птах Закарпаття і західної та центральної частини Лісостепу. Занесений до Червоної книги України.
12. Пугач (Bubo bubo) – найбільша сова України, занесений до Червоної книги України.

Цікаві факти про сов
1. Аналогічно з іншими нічними ссавцями у сови в оці є шар особливих клітин, які покращують чутливість до джерел світла. Саме завдяки цьому шару - очі сови світяться, відбиваючи світло. Не всі сови ведуть нічний спосіб життя. Наприклад, білі та яструбині сови воліють полювати вдень. Є й такі види, що можуть полювати і вдень, і вночі.
2. Сови майже повністю втратили здатність рухати очима, тому їхня голова надзвичайно рухлива. Вони здатні повертати її на 270 градусів.
3. Зіниці у цих птахів постійно пульсують у такт дихання, розширюючись та стискаючись.
4. У сов по три пари повік – для змочування очного яблука, для його захисту та для повноцінного сну.
5. Слух у них гостріший, ніж у будь-яких інших нині існуючих птахів. Нічні види сов під час полювання часто видають різкі та гучні крики, щоб злякати потенційну здобич. Так як вночі вони повністю не бачать і тому нападають, орієнтуючись на шум, а нерухома жертва звуків не видає.
Вуха у них несиметричні. Ліве та праве вухо у сови розрізняються за місцем розташування на голові, а також за формою та розміром.
6. Завдяки своєму особливому оперенню, вистежуючи здобич, вони майже безшумно підлітають і атакують.
Їх раціон різноманітний, вони полюють на дрібних ссавців, птахів, земноводних і комах. Цим хижим птахам властивий канібалізм – дрібніші сови можуть піти на обід більшим.
Багато з цих птахів здатні по кілька місяців обходитися без води, тому що їм вистачає вологи, яка поглинається разом із кров’ю жертв.
7. Максимальна тривалість життя сов у природі, за даними кільцювання, зафіксована у сипухи крапчастої (Tyto alba). Одна з них прожила на волі майже 18 років. Понад п’ятнадцять з половиною років прожив у природі сич хатній (Athene noctua).

show more

Share/Embed