Meldinių nendrinukių perkėlimas Lenkijoje 2023-2024 m.
Baltijos aplinkos forumas BEF Baltijos aplinkos forumas BEF
571 subscribers
121 views
7

 Published On Aug 2, 2024

Kolegų iš Lenkijos (Lenkijos paukščių apsaugos draugijos, OTOP) filmas apie antrąjį meldinių nendrinukių perkėlimo etapą, kuris 2023-2024 m. vykdomas Lenkijoje.

Šiuo etapu siekiama atkurti išnykusią meldinių nendrinukių populiaciją Pomeranijos regione (Lenkijos-Vokietijos pasienyje). Nors šlapynių būklė gera, čia jau keletą metų meldinės nendrinukės negyvena. Remiantis sėkminga Lietuvoje atlikto perkėlimo patirtimi, tikimasi, kad atvežti paukščiai šią teritoriją įsimins kaip savo naujus namus ir po žiemojimo Afrikoje čia sugrįš vesti vaikų.

Per du metus iš Bebros nacionalinio parko į Rozvarovo pelkes Lenkijos-Vokietijos pasienyje perkelti 100 paukščių mažylių. Ateityje ketiname perkėlimus tęsti siekiant visiško populiacijos atsikūrimo.

Perkėlimas (translokacija) veikia kaip donorystė, kurios metu iš gyvybingos populiacijos paimama nedidelė jos dalis tam, kad kita - serganti nykstanti – populiacija būtų atgaivinta. Tokiu būdu būtų galima išgelbėti daug silpnų ar visai išnykusių populiacijų. Nors tai pakankamai radikali priemonė, ją svarbu taikyti, nes per pastarąjį šimtmetį išnyko net 95 % meldinių nendrinukių, o pasaulinė populiacija ir toliau mažėja, ypač arealo pakraščiuose. Juose net ir atkūrus buveines iki puikios būklės, populiacijos natūraliai neatsigauna.

Translokacija Lenkijoje vykdoma remiantis sėkminga lietuvių 2018-2019 m. patirtimi. Pirmosios pasaulyje meldinių nendrinukių translokacijos metu gamtininkams pavyko užauginti ir paleisti į laisvę net 99 iš 100 jauniklių. Jau po pirmųjų metų iš 49 paleistų mažylių po žiemojimo Afrikoje į Žuvintą grįžo bent 11 - tai yra 22 % paukščių. Šis rodiklis viršijo net natūralų pirmamečių jauniklių grįžtamumą (20 %). Antraisiais metais Žuvinte rasti grįžę 7 prieš metus perkelti giesmininkai. Taip pat – 3 paukščiai atvežti čia prieš du metus. Po perkėlimo meldinių nendrinukių populiacija Žuvinte šoktelėjo į rekordines aukštumas. 2020 m. stebėta istoriškai gausiausia šių retų paukščių populiacija. Plačiau:    • Pirmasis pasaulyje meldinių nendrinuk...  

Šią sėkmę dabar ketinama pritaikyti plačiau. Jei pirmąjam perkėlimo etapui Lietuvoje buvo keltas tikslas išbandyti šį metodą, antrąjam etapui keliamas naujas iššūkis - atgaivinti išnykusią populiaciją.

Filmas filmuotas pirmaisiais perkėlimo metais - 2023 m. Dėkojame kūrybinei komandai - Wiktoria Ciesielska ir Piotr Niemczewski.

Apie pirmųjų (2018 m.) metų perkėlimo patirtį Lietuvoje galite sužinoti specialiame 15min.lt multimedijos pasakojime: https://www.15min.lt/media-pasakojima...

Apie antrųjų (2019 m.) metų patirtį Lietuvoje - video dienoraščio serijose:    • 1 diena. Kelionėje su meldinėmis nend...  
  
Meldinių nendrinukių perkėlimas vyko įgyvendinant projektą „Meldinei nendrinukei tinkamų kertinių buveinių tinklo formavimas siekiant užtikrinti ilgalaikę jos apsaugą Lietuvoje” (LIFE MagniDucatusAcrola) nr. LIFE15 NAT/LT/001024. Jį finansuoja Europos Sąjungos LIFE programa, Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija ir projekto partneriai.

Už įraše pateikiamą informaciją visą atsakomybę prisiima autoriai. Čia pateikiamas turinys nebūtinai atspindi Europos Komisijos nuomonę.

Filmą vertė savanorė Sonata Tirkšlaitytė. Įgarsino Rita Grinienė.

meldine.lt

show more

Share/Embed